Autor:
Artur Sadzik, Manager Projektu Industry 4.0, APA Group
Przemysł Czwartej Generacji to adekwatna odpowiedź na skomplikowane problemy współczesnego świata. I zarazem idea, którą trzeba wdrażać, jeśli chce się myśleć o rozwoju we współczesnym biznesie. W rozwijaniu takiego podejścia w zakładzie pomaga NAZCA 4.0.
Przemysł 4.0. jest koncepcją, która narodziła się na początku XXI wieku, a więc stosunkowo niedawno. Od samego początku opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii, na czele z Przemysłowym Internetem Rzeczy (Industrial Internet of Things – IioT) i Big Data. To pierwsze łączy technologię informacyjną z operacyjną oraz dotyczy usieciowienia procesów i przemysłowych systemów sterowania ICS.
Istotnym wątkiem związanym z Industry 4.0 jest kontekst zarządzania produkcją, działalnością organizacji oraz łańcuchem tworzenia wartości. Dochodzi do zmiany architektur systemów zarządzania produkcją. Następuje przejście z procesów liniowych i tradycyjnej piramidy systemów kierowania na produkcję nieliniową, oraz na nową sieć połączeń. W rezultacie zmieniają się sposoby administrowania wytwarzaniem, bo systemy działają od tej pory w pełni lub częściowo automatycznie.
Podsumowując, bazą nowego podejścia do procesów produkcyjnych i obsługi klienta jest automatyzacja i komputeryzacja, a podstawową technologią jest Internet rzeczy (IoT) i inteligentne układy wykorzystujące algorytmy komputerowe, które stosuje się w celu monitorowania i sterowania elementami fizycznego otoczenia. Należą do nich: maszyny, roboty i pojazdy.
Przemysł w trudniejszej sytuacji niż kiedyś
W przypadku branży przemysłowej odwoływanie się do danych sprzed 2020 roku nie ma większego sensu. Specjaliści są zdania, że sektor znacznie spowolnił.
Tylko w maju 2022 roku produkcja sprzedana polskiego przemysłu zaliczyła największy spadek od analogicznego okresu wiosennego dwa lata wcześniej. Firma S&P Global poinformowała natomiast o tym, że tegoroczny wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w czerwcu wyniósł 44,4 pkt. wobec 48,5 pkt. w maju. To najniższa wartość od 25 miesięcy.
Recepta? Na przykład zmiana dotychczasowych nawyków w zakresie planowania, wytwarzania i monitorowania. Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego tak mówi o potencjalnym scenariuszu: Czeka nas „mała rewolucja”. Będziemy kłaść większy nacisk na strategiczną odporność – suwerenność energetyczną oraz dostęp do nowoczesnych technologii (…). Specjalista odniósł się w ten sposób do sytuacji w różnych sektorach, nie tylko w przemyśle.
Przyszłość należy do Przemysłu 4.0
W nadchodzących latach Przemysł 4.0 będzie triumfował na globalnych rynkach. Popyt na rozwiązania z tego zakresu do 2028 roku ma wynosić 334,18 mld USD i jest to szacowany wzrost o 250 mld USD względem roku 2020.
→ Więcej przeczytasz o tym TUTAJ.
Przyszłość zdecydowanie należy do podejścia opartego na cyfryzacji. Już teraz widać modele predykcyjne, które potwierdzają tezę, że wdrożenie z 3.0 na 4.0 nie tylko jest możliwe, ale też się opłaca. Nowe podejście do prowadzenia działalności biznesowej musi uwzględniać wykorzystanie Internetu rzeczy (IoT) w procesie produkcyjnym, a także analizę danych w aspekcie planowania i optymalizacji produkcji.
Co można zyskać z nowym podejściem i stracić, gdy nie wprowadzamy nowych technologii
Zgodnie z wynikami badania „Smart Manufacturing Technologies”, przeprowadzonego wśród producentów przez firmę Ubisense, ponad 40% badanych nie ma wglądu w dane czasu rzeczywistego na temat procesów wytwarzania, natomiast 8 na 10 firm, podczas poprawiania procesów, bazuje wyłącznie na zwykłej ludzkiej obserwacji, nie korzystając z nowoczesnych technologii. Jeszcze jednym istotnym wnioskiem z badania jest to, że niemal 10% ankietowanych spędza nawet połowę dnia roboczego jedynie na poszukiwaniu produktów i sprzętu.
Tymczasem wszystko to ostatecznie wpływa na produkcję, w krótszej i dłuższej perspektywie. Im mocniej nieaktualne będą metody pracy i ewaluacji, tym bardziej prawdopodobne, że zakład będzie działać w sposób niewydajny i ostatecznie nie wytrzyma presji rynkowej.
Zupełnie inaczej jest w przypadku korzystania z założeń Przemysłu 4.0. Wdrażając podejście oparte na cyfryzacji i tworząc tzw. smart fabrykę, można:
- zoptymalizować koszty produkcji (zasługa identyfikacji strat i monitorowania kosztów),
- usprawnić zarządzanie (dane agregowane w jednym spójnym systemie da się łatwo analizować i podejmować trafne decyzje na ich podstawie),
- zniwelować ewentualne przestoje (otrzymuje się natychmiastową informację o tzw. wąskich gardłach w procesie),
- zredukować koszty produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu jej wydajności oraz usprawnieniu logistyki,
- zwiększyć elastyczność produkcji (co wiąże się ze zmianą sposobu pracy i roli ludzi w przemyśle),
- testować nowe modele biznesowe i szybko wykorzystywać nadarzające się okazje,
- wytwarzać nawet bardzo zaawansowanych produktów, które dają możliwość śledzenia (tagi RFID) całego cyklu życia – od produkcji, poprzez transport, konserwację, po recykling.
NAZCA 4.0, czyli odpowiedź na nowoczesny przemysł
W potrzeby Przemysłu 4.0 znakomicie wpisują się nowoczesne i przemyślane narzędzia, takie jak NAZCA 4.0 od APA Group.
To uniwersalna technologia automatyzująca zarządzanie przepływem informacji, która poza funkcjonalnościami Industry 4.0 dostarcza w ramach jednej platformy rozwiązania klasy:
- BMS (System zarządzania budynkiem, ang. Building Management System) – sterowanie funkcjami technicznymi budynku, szczególnie w budynku inteligentnym. Zadaniem automatyki BMS jest integrowanie instalacji występujących w obiektach.
- SMS (Inteligentne systemy przemysłowe, ang. Smart Manufacturing Systems) – służą do integrowania różnych technologii, takich jak automatyzacja, wymiana danych, systemy cyber-fizyczne (CPS), sztuczna inteligencja, internet rzeczy (IoT) i półautonomiczne systemy przemysłowe.
- EMS (Usługi produkcji elektronicznej, ang. Electronics Manufacturing Services) – produkcja kontraktowa, która dotyczy przedsiębiorstw projektujących i dystrybuujących i świadczących usługi zwrotu/naprawy komponentów elektronicznych dla OEM-ów.
Jej wyróżniki to:
- Skalowalność: wieloserwerowa architektura systemu umożliwia budowanie układu rozproszonego.
- Czytelny interfejs: czytelna, responsywna i dopasowana do odbiorcy wizualizacja, pozwala na szybką analizę dużych zbiorów danych, wynajdywanie prawidłowości i konkretnych obszarów do zoptymalizowania.
- Uniwersalność: uniwersalny i wszechstronny charakter NAZCA pozwala na zastosowanie systemu w rozwiązaniach przemysłowych, budynkach wielkopowierzchniowych i magazynowych oraz obiektach komercyjnych.
Jakie technologie wykorzystuje NAZCA 4.0?
- analityka big data
- RFID
- IoT
- interfejsy mobilne
- druk addytywny
- chmura obliczeniowa
- roboty współpracujące
- AI
- integracja systemów
- zaawansowany interfejs
- symulacja procesów
- KPI
- wirtualna rzeczywistość
- inteligentne czujniki
- predykcyjne utrzymanie ruchu
- diagnostyka systemów
Możliwości NAZCA w kontekście Przemysłu 4.0
NAZCA 4.0 to narzędzie, które wpisuje się w potrzeby współczesnego przemysłu w różnych jego obszarach.
Oto wybrane możliwości oprogramowania od APA.
- Usprawnianie strumienia danych i łatwiejsze podejmowanie strategicznych decyzji. NAZCA 4.0 pozwala wyławiać ze strumienia przekazywanych informacji tylko tych, które są najbardziej istotne z punktu widzenia użytkownika i samych urządzeń.
- Wykrywanie usterek jeszcze zanim się pojawią (predykcyjne utrzymywanie ruchu). Konserwacja predykcyjna obejmuje takie kompleksowe działania w zakładzie jak pomiar danych dotyczących wydajności, uzupełnianie smarów, wymiana części czy dokumentowanie stanu zużycia.
- Ulepszenie logistyki i skrócenie łańcucha dostaw. Analiza Big data z udziałem NAZCA 4.0 pozwala dostrzec i przeanalizować to, kiedy praca kierowcy jest najbardziej efektywna: na jakiej trasie, w jakich godzinach i warunkach.
- Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa cyfrowego w firmie. Opisywane narzędzie zapewnia pełnię funkcjonalności dla Przemysłu 4.0, od zaawansowanej analityki danych, aż po ochronę zasobów przed cyberatakami.
Jeśli więc poszukujesz nowoczesnej i kompleksowej aplikacji przeznaczonej do integracji systemów zarządzania produkcją 4.0., NAZCA 4.0 jest właściwą odpowiedzią na Twoje potrzeby.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wdrażania Przemysłu Czwartej Generacji z NAZCA 4.0?
Pobierz pełen whitepaper, który przygotowaliśmy.