Autor:
Artur Sadzik, Manager Projektu Industry 4.0, APA Group
Pojęcie Industry 4.0 wiąże się z optymalizacją procesów produkcyjnych. Co to jest Przemysł 4.0 i jaki może mieć wpływ na funkcjonowanie fabryk? Pojęcie to zawiera znacznie więcej elementów niż tylko usprawnienie zarządzania produkcją. Polega na komunikacji systemów i urządzeń przemysłowych dla pozyskania danych umożliwiających udoskonalenie pracy i procesów. Wpływa na usprawnienie działania całego przedsiębiorstwa. Podpowiadamy, czym jest przemysł 4.0 i jak się go wdraża i wykorzystuje do produkcji.
Przemysł 4.0 - co to takiego?
Najprostsza definicja głosi, że Przemysł 4.0 to powszechna zmiana w kierunku korzystania z systemów cyfrowych i fizycznych dla optymalizacji procesów produkcji. Cyfryzacja zmieniła jej szybkość, obniżyła koszty, zwiększyła bezpieczeństwo, możliwości i wydajność. Poprzez połączenie aspektów fizycznych i cyfrowych, technologie Przemysłu 4.0 pozwalają lepiej łączyć kierownictwo firm i pracowników produkcji z poszczególnymi działami oraz ewentualne problemy z rozwiązaniami. W ten sposób osiągany jest najwyższy poziom efektywności.
Z koncepcją Przemysłu 4.0 związane są też pojęcia – Fabryka 4.0 i Produkcja 4.0, które podobnie jak ona dotyczą możliwości stworzenia działających połączeń między systemami informatycznymi, pracownikami produkcji a kadrą kierowniczą. Ich celem jest płynne przekazywanie informacji między tymi trzema elementami, co osiągają, wykorzystując sieć internetową i różnego rodzaju technologie informacyjne. Przy ich pomocy tworzą integrację między maszynami a systemami, które przetwarzają i analizują dane w czasie rzeczywistym. Pozwala to na natychmiastowe reagowanie na wszelkie odchylenia oraz stałe udoskonalanie działania przedsiębiorstwa, które przekłada się bezpośrednio na jego wydajność i zyski.

Technologie Przemysłu 4.0 w fabrykach?
Cyfrowa rewolucja przemysłowa w fabrykach jest możliwa dzięki połączeniu dwóch elementów Przemysłu 4.0, jakimi są: technologia OT oraz technologia IT. Pierwsza z nich to technologia operacyjna, która obejmuje wszystkie działania związane z kontrolowaniem i zarządzaniem maszynami. Jej praca ma jednak charakter pojedynczo wykonywanych zadań na urządzeniach, bez integracji większej ilości systemów. Druga to technologia informatyczna, czyli urządzenia gromadzące i przesyłające dane między sobą, które pozwalają rejestrować wykonywaną pracę oraz zarządzać kilkoma systemami jednocześnie.
Dla optymalizacji pracy w zakładach produkcyjnych muszą być one zintegrowane ze sobą. Wtedy zbieranie i przesyłanie danych oraz sterowanie produkcją jest znacznie ułatwione. Systemy oparte na technologiach OT i IT stanowią podstawę Przemysłu 4.0, a zwłaszcza jego inteligentnych rozwiązań, takich jak Internet Rzeczy (IoT), czyli połączenia ludzi, danych i maszyn związanych z produkcją.
Jak Przemysł 4.0 zastępuje działanie człowieka?
Przemysł 4.0 oparty jest o wdrażanie rozwiązań, które zastępują pracę człowieka w powtarzalnych, mozolnych albo niebezpiecznych czynnościach, takich jak składanie elementów przy taśmie czy praca w warunkach zapylenia. Technologia AI, czyli sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe umożliwiają programowanie komputera w taki sposób, by mógł wykonywać zadania, które kiedyś wymagały pewnego poziomu ludzkiej inteligencji. Dzięki ich połączeniu maszyny mogą wykonywać wiele czynności niezależnie od człowieka.
Integracja wielu systemów w jedną sieć urządzeń w zakładzie produkcyjnym pozwala im nie tylko na planowanie i podejmowanie decyzji, ale i na faktyczne działanie. Ich wzajemne oddziaływanie doprowadza do współpracy niezależnych od siebie maszyn i urządzeń, które wykonują swoje czynności bez angażowania ludzi. Taka modernizacja przemysłu produkcyjnego znacząco zwiększa jego efektywność, a także ma wpływ na oszczędność czasu i środków finansowych.
Czy Przemysł 4.0 można wdrożyć w każdej fabryce?
Inteligentne fabryki to takie, w których technologie i rozwiązania Przemysłu 4.0 są na porządku dziennym. Sprawdzą się one w każdym zakładzie produkcyjnym bez względu na jego wielkość czy rodzaj wytwarzanych produktów. Dzięki nim możliwa jest standaryzacja procesów, co zwłaszcza przy produkcji jest dużą zaletą. Jego wdrażanie może zacząć już z początkiem działalności fabryki, co znacznie ułatwi jej rozwój i osiągnięcie konkurencyjnej pozycji na rynku. Restrukturyzacja i modernizacja zgodnie z ideą Przemysłu 4.0 może też dotyczyć już działających przedsiębiorstw, które chcą zoptymalizować swój sposób działania.
Przemysł 4.0 a sprawne działanie fabryki, to już konieczne połączenie. Wykorzystywany jest we wszystkich gałęziach produkcji, a najszybciej rozwija się w branżach:
- wyrobów przemysłowych,
- wyrobów medycznych i farmaceutyków,
- elektroniki i elektrotechniki,
- żywności i napojów,
- opakowań,
- produktów konsumenckich.
Podsumowanie
Wpływ Przemysłu 4.0 widać praktycznie w każdym obszarze działania zakładu produkcyjnego — planowaniu, projektowaniu, inżynierii, produkcji, jakości, sprzedaży, inwentaryzacji czy obsłudze klienta. Podstawowe korzyści, jakie przynosi to zwiększona wydajność, lepsza jakość, a także poprawa warunków i bezpieczeństwa pracy. Wszystko to sprawia, że powstaje nowoczesne przedsiębiorstwo 4.0, które osiąga też większe zyski.
Jeśli chcesz wprowadzić technologie Przemysłu 4.0 u siebie, polecamy opracowaną i wdrożoną przez nas innowacyjną platformę NAZCA 4.0. Pozwala ona na integrację wszystkich działań zakładu w jednym systemie. To rozwiązanie chmurowe, więc nie potrzeba do niego żadnej infrastruktury, a jedynie komputerów z dostępem do Internetu. Możesz w praktyce zobaczyć jego możliwości w naszym showroomie technologicznym Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0, Dajemy też możliwość przetestowania naszego rozwiązania podczas 30-dniowego pilotażu. Zobacz, jak może odmienić się Twój biznes!