Autor:
Artur Sadzik, Manager Projektu Industry 4.0, APA Group
Podpowiadamy, co to jest Przemysł 4.0, na czym polega i jak jest wdrażany w Polsce. Jego koncepcja i założenia spotykają się z dużym zainteresowaniem kadr kierowniczych zakładów produkcyjnych i przemysłowych, które myślą o budowaniu swojej przewagi na rynku. W obliczu trwającej właśnie czwartej rewolucji przemysłowej wprowadzenie zasad nowoczesnej produkcji, nowych technologii i innowacyjnych metod pracy jest wręcz nieuniknione. Czym jest Przemysł 4.0 i jak wygląda w praktyce?
Co to jest Przemysł 4.0?
Przemysł 4.0 jest nowoczesną koncepcją opisującą złożony proces transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw. Zakłada integrację i cyfryzację produktów i usług oraz stworzenie i wdrożenie nowych modeli biznesowych.
Przemysł 4.0 bywa określany mianem Internetu rzeczy albo inteligentną produkcją, bo łączy produkcję tradycyjną z technologiami cyfrowymi, uczeniem maszynowym oraz ogromnymi zbiorami danych. Dzięki temu powstaje kompleksowy, połączony system dla firm, które koncentrują się na produkcji i zarządzaniu dostawami.
Pojęcie to jest ściśle związane z toczącą się aktualnie czwartą rewolucją przemysłową, która mimo nazwy dotyczy nie tylko przemysłu. Oznacza ona integrację maszyn, systemów i IT, a także zmiany przemysłowe, technologiczne i społeczne, które wywołała cyfryzacja. Oprócz technologii rewolucyjne podejście obejmuje także sposoby pracy i rolę człowieka w przemyśle. Jej założeniem jest również powszechny dostęp do Internetu na całym świecie, odnawialne źródła energii, mobilność urządzeń oraz sztuczna inteligencja. Obecnie czwarta rewolucja przemysłowa odbywa się głównie w przedsiębiorstwach, ale w założeniach ma objąć również firmy usługowe czy urzędy.

Jak wygląda wdrażanie Przemysłu 4.0 w praktyce?
Przemysł 4.0 w praktyce wdrażany jest przez Europejskie Centrum Wsparcia Zaawansowanej Produkcji. To projekt stworzony przez Komisję Europejską, który ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom dostępu do specjalistycznej wiedzy z zakresu technologii i organizacji. Zgodnie z tą inicjatywą przejście do Przemysłu 4.0 odbywa się w 7 etapach.
- Wdrożenie w przedsiębiorstwie zaawansowanych technologii produkcyjnych.
- Wprowadzenie cyfryzacji produkcji, czyli współdziałania ze sobą ludzi, maszyn i produktów.
- Położenie nacisku na ekologię produkcji, np. poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
- Kompleksowa realizacja oczekiwań klientów wobec produktów (End-to-End Customer Focussed Engineering).
- Stworzenie organizacji skupionej na człowieku, czyli pracowniku firmy.
- Wdrożenie inteligentnej produkcji (Smart Manufacturing).
- Opracowanie modelu biznesowego opartego na wypracowanym nowym łańcuchu wartości.
W Przemyśle 4.0 automatyka przemysłowa jest połączona z zaawansowanymi technologiami informatycznymi oraz nowymi metodami pracy. Pod tym względem można w nim wyróżnić 3 podstawowe sektory:
- Inteligentna fabryka — miejsce pozwalające człowiekowi na optymalne wykorzystanie potencjału maszyn, danych i zasobów. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa ludzi i systemów, zminimalizowanie przestojów w pracy, ograniczenie kosztów, lepsze wykorzystanie zasobów, zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko i zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa.
- Nowe technologie — innowacyjne rozwiązania z dziedzin informatyki i automatyki przemysłowej.
- Innowacyjne metody pracy — transformacje cyfrowe z obszarów organizacji i kultury pracy, do których należą:
- odejście od form papierowych i cyfryzacja procedur,
- teleobecność, czyli możliwość swobodnej interakcji pomiędzy pracownikami przebywającymi w dowolnym miejscu,
- VR, czyli wirtualna rzeczywistość, która może przenieść użytkownika do cyfrowego świata oraz AR — rozszerzona wirtualna rzeczywistość, zakładająca integrację świata rzeczywistego z wygenerowanymi komputerowo obiektami. Dają one m.in. nowe fantastyczne możliwości szkoleń i doskonalenia pracowników.
Kto wdraża Przemysł 4.0 w Polsce?
Nasz kraj ma jedną z najszybciej cyfryzujących się gospodarek w Unii Europejskiej, ale wykorzystanie technologii teleinformacyjnych w sektorach gospodarki nadal pozostawia wiele do życzenia. Szansą na zmianę tego stanu jest właśnie wdrażanie koncepcji Przemysłu 4.0 w Polsce.
Liderem implementacji koncepcji Przemysłu 4.0 w procesach produkcyjnych w Polsce jest firma APA Group, która opracowała i wdrożyła innowacyjną platformę NAZCA 4.0. Narzędzie to spełnia w stu procentach założenia czwartej rewolucji przemysłowej. Pozwala na integrację wszystkich działań zakładu w jednym systemie, co znacznie usprawnia jego działanie. Dzięki niemu można np. wyznaczyć rentowność produkcji, wskaźniki wydajności czy sprawdzić realne koszty utrzymania maszyn i urządzeń.
Jest to platforma Internetu rzeczy, może więc być zaadaptowana zarówno w przedsiębiorstwie produkcyjnym, jak i usługowym. Do jej wprowadzenia nie ma znaczenia wielkość firmy, równie dobrze sprawdzi się w wielkim międzynarodowym koncernie przemysłowym, jak i w małym przedsiębiorstwie.
NAZCA 4.0 jest rozwiązaniem chmurowym, do którego wprowadzenia wystarczą tylko komputery z dostępem do Internetu. Firma APA Group oferuje możliwość jego przetestowania w ramach 30-dniowego pilotażu. Zaprasza też do showroomu technologicznego Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0, gdzie można w praktyce zobaczyć, jak te rozwiązania
mogą odmienić biznes.
Podsumowanie
Przechodzenie do Przemysłu 4.0 to proces stopniowy, który wymaga wdrożenia i integracji obecnych rozwiązań z nowymi technologiami. Jednak jest on konieczny, a jego wprowadzenie przynosi przedsiębiorstwu same korzyści. Przede wszystkim sprawia, że firma staje się konkurencyjna. Nowe technologie pomagają usprawnić procesy, ulepszyć działalność oraz dają nową jakość usług klientom. Automatyzacja procesów odciąża pracowników, co w efekcie podnosi wydajność produkcji.
Wprowadzenie idei Przemysłu 4.0 jest koniecznością dla wszystkich firm, które myślą o swoim rozwoju oraz podniesieniu wskaźników jakościowych i wydajnościowych.