Autor:
Artur Sadzik, Manager Projektu Industry 4.0, APA Group
Cyfryzacja jest zjawiskiem, które dotyka dosłownie każdej sfery życia. Czy czwarta rewolucja przemysłowa, czyli Przemysł 4.0 się opłaca? Istota przemysłu 4.0 jest aktualnie tematem bardzo modnym i coraz częściej poruszanym w branżowych kuluarach już nie tylko przez dużych przedsiębiorców, ale również właścicieli mniejszych firm. Zobacz, w czym pomagają nowe technologie i czy Przemysł 4.0 zawsze się opłaca.
Technologie przemysłu 4.0 to na przykład: robotyka, rozwiązania chmurowe, oprogramowanie SaaS, ukierunkowanie technologii na większą autonomiczność urządzeń (świetnie to widać np. przy usłudze obróbki CNC, która już teraz jest niemal w pełni zautomatyzowana), a także optymalizowanie procesów poprzez większą korelację między urządzeniami/maszynami a oprogramowaniem/człowiekiem.
Nie da się ukryć, że wymienione rozwiązania otwierają przed wieloma branżami całkiem nowe możliwości i w zasadzie tylko od właścicieli firm zależy, czy chcą wkroczyć w nową erę przemysłu już teraz, czy za kilka lat, pozostając w tyle za konkurencją. Wiadomo jednak, że wejście wszystkich firm w erę Przemysłu 4.0 jest tylko kwestią czasu, a ci, którzy podejdą do tego wyzwania ambitnie i strategicznie, mają szansę zyskać więcej od konkurencji.
Jakie korzyści dla przemysłu niesie Przemysł 4.0?
Już teraz w większości firm stosuje się wiele zautomatyzowanych procesów, do których wykorzystywane są nowoczesne technologie. Przemysł 4.0 w praktyce ma na celu poprawę czasu i efektywności wszystkich procesów w przedsiębiorstwie. Aby firma mogła być poddana cyfrowej rewolucji, konieczne jest zgromadzenie szczegółowych danych w zakresie dotychczasowego przepływu pracy. To krok pierwszy, niezbędny i najczęściej najtrudniejszy. Osoby, których praca jest analizowana i przekładana na dane, bardzo często czują zagrożenie i niepewność, ale zupełnie niepotrzebnie. Finalnie Przemysł 4.0 ma poprawić jakość i komfort również ich pracy, co przełoży się na rentowność całej firmy. Poza tym jeszcze nie wszystkie procesy da się zautomatyzować, a analityczny umysł człowieka nadal pozostaje bardziej błyskotliwy i nieszablonowy od AI. Mądrze wprowadzony do firmy Przemysł 4.0 to same korzyści!
- Oszczędność czasu.
- Zmniejszenie ryzyka wystąpienia błędu przez tzw. czynnik ludzki.
- Zmniejszenie nakładów na utrzymanie firmy.
- Zwiększenie rentowności poprzez poprawę efektywności.
- Zapobieganie awariom i przestojom.
- I wiele innych korzyści!

Finansowanie przemysłu 4.0
Robotyzacja, cyfryzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych – to brzmi bardzo kosztownie. Jednak warto pamiętać, że koszty nowoczesnych systemów są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu można łatwo dopasować odpowiednie rozwiązanie technologiczne nie tylko do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa, ale również możliwości finansowych.
Wszystkich zainteresowanych zagadnieniami Przemysłu 4.0 i rewolucją przemysłową swojej firmy zachęcamy do sprawdzenia naszego rozwiązania NAZCA 4.0. To nowoczesna platforma, która z wykorzystaniem zaawansowanych protokołów informacyjnych szybko łączy zróżnicowane warstwy techniczne tworząc jednocześnie jedno, łatwe w obsłudze centrum zarządzające. Dzięki temu rozwiązaniu zdecydowanie łatwiej jest przeprowadzać analizy, generować raporty, a co za tym idzie – łatwiej i bardziej świadomie podejmować różnorodne decyzje.
Podsumowanie
Czy Przemysł 4.0 się opłaca? Jako twórcy inteligentnej platformy NAZCA 4.0 jesteśmy tego bardziej niż pewni! Jeżeli planujesz wkroczyć w nową erę przedsiębiorczości, zwiększyć rentowność swojej formy i zoptymalizować wiele kosztownych procesów — zachęcamy do sprawdzenia, jak działa nasza platforma. Monitorowanie maszyn, kosztów, mediów, sprawdzanie aktualnych statystyk i wiele innych procesów, które do tej pory były problematyczne, mogą stać się bardziej intuicyjne i prostsze!